Inscenizacja o Stanisławie Kostce

16 września grupa II i VI przedstawiła krótką inscenizację o Stanisławie Kostce, patronie młodzieży. Wychowanki poprzez pantomimę ukazały ważne momenty z życia św. Stanisława.

{gallery}kronika/2011/09-16/{/gallery}

Stanisław Kostka herbu Dąbrowa (ur. w grudniu 1550r. w Rostkowie koło Przasnysza – zm. 15 sierpnia 1568r. w Rzymie) – polski jezuita. Był synem Jana, kasztelana zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Stanisław połączył naukę z życiem religijnym.

W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Miał wówczas wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Dotarł do Dillingen w Bawarii i zgłosił się do Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyło bardzo wielu ludzi. Relikwie świętego spoczywają w Kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie.

Inscenizacja została przyjęta z zainteresowaniem i aprobatą publiczności, wyrażoną gromkimi brawami. Doceniamy zaangażowanie i starania dziewcząt grających w przedstawieniu.

{youtube}lcNIVAIEMTo{/youtube}