Spacer po Warszawie

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Spacer po Warszawie - 2015

Warszawa – jest stolicą i największym miastem w Polsce, dlatego postanowiłyśmy pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii tego miejsca. Z pewnością warto spędzić tu kilka godzin, żeby poczuć niepowtarzalną atmosferę metropolii, która nieustannie tętni życiem. Różnorodność miasta i jego bogata oferta sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Interesujące dla nas było, że zabytkowe pałace i kościoły sąsiadują z nowoczesną architekturą. Przy tym zaciszne kawiarenki sprawiają, że nawet podczas niskiej temperatury, spacer staje się przyjemny, bo w każdej chwili można wstąpić na coś ciepłego.

Poniżej przedstawiamy krótki opis miejsc, które z całą pewnością musisz i TY zobaczyć:

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Spacer po Warszawie - 2015

Katedra św. Jana Chrzciciela – Bazylika była świadkiem wielu historycznych wydarzeń jak np. koronacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku i zaprzysiężenie pierwszej w Europie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Odbywały się tu również śluby i pogrzeby królewskie. W jej wnętrzach spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości. Poznając historię tego miejsca, mogłyśmy także zobaczyć i pomodlić się przy sarkofagu Prymasa Wyszyńskiego.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Spacer po Warszawie - 2015

Kościół św. Anny – jeden z najstarszych kościołów warszawskich pełni dziś funkcję świątyni akademickiej. Dla nas jest to interesujące ze względu na fakt, że spotykają się tu rzesze młodych ludzi. A przy tym jego klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Spacer po Warszawie - 2015

Kościół św. Krzyża brał udział w niejednej burzy dziejowej i był świadkiem wielkich narodowych wydarzeń. Znajdują się tutaj serca Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. W tym Kościele modlili się królowie, prezydenci i inne osobistości. A my zatrzymałyśmy się przy ołtarzu św. Judy Tadeusza (patrona od trudnych spraw). Poruszające było dla nas, że formą dziękczynienia za doznane łaski i cuda są napisy wotywne – najczęściej w postaci grawerowanych tabliczek, które umieszczono przed obrazem Świętego. Mając chwilę na refleksję, zapaliłyśmy lampki polecając Świętemu także swoje osobiste intencje.

Dziś wystarczyło nam czasu tylko na te trzy – wyjątkowe w historii miasta – Kościoły, ale mamy nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy poznawania stolicy i chociaż było stosunkowo zimno, nie odstrasza nas pogodowa aura, bo bez względu na temperaturę, Warszawa pozostawi na Tobie niezapomniane wrażenie.

{gallery}kronika/2015/12-09b{/gallery}