Projekt „Młodzież na rozdrożu”

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Projekt Młodzież na rozdrożu - 2016

W październiku rozpoczęliśmy, finansowany z budżetu gminy Piaseczno, interaktywny program edukacyjno-profilaktyczny „Młodzież na rozdrożu” realizowany na międzynarodowej licencji: „Crossroad”. Do grudnia przeprowadziliśmy cykl warsztatów wspierających dla rodzin zastępczych z MOS w Piasecznie i ich opiekunów. Warsztaty budują pomost pomiędzy dorosłymi i nastolatkami, pomagają prowadzić dialog na temat ważnych problemów dorastającej młodzieży.

A tak opisuje ten projekt wychowanka, uczestniczka:

„Młodzież grupy 5 oraz wychowanki innych grup Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii skorzystałyśmy z zaproszenia na projekt „Młodzież na rozdrożu” organizowany przez Fundację Szczęśliwej Drogi.

Prawdę mówiąc, po zgłoszeniu się do udziału w tym przedsięwzięciu, szybko opadły nam skrzydła i żadnej z nas nie chciało się podjąć tego trudu. Jednak p. Marcie i p. Lucynie udało się nas zmotywować i zmobilizować i podjęłyśmy to wyzwanie. Pierwsze wyjście do Hotelu De Silva – tam odbywał się projekt, było jeszcze w atmosferze niechęci i buntu. Tam dokonała się przemiana naszego nastawienia. Po 2 godzinach wyszłyśmy ogromnie zadowolone, wtedy też wiedziałyśmy że naprawdę chcemy podjąć wysiłek oraz że nie ocenia się książki po okładce.

Spotkania odbywały się w soboty; w sumie było 8 spotkań – od października do grudnia. W trakcie tych spotkań dowiedziałyśmy się:

  • jak bardzo ważne są „zdrowe” relacje międzyludzkie,
  • że musimy kształtować dobry charakter, a to wymaga czasu, wytrwałości i zaangażowania,
  • o pięknie życia seksualnego podjętym w odpowiednim czasie, o miłości przeżywanej jako dar; wzajemne obdarowywanie się,
  • o potrzebie podejmowania mądrych i odpowiedzialnych decyzji,
  • jak radzić sobie w trudnych sytuacjach,
  • wskazówki jak planować swoją przyszłość, by później nie żałować,
  • jak odważnie i odpowiedzialnie stawiać czoła światu,
  • wiemy również, że każda nasza podjęta decyzja ma swoje konsekwencje.

Było nam smutno na ostatnim spotkaniu, że już się kończy. W dowód wdzięczności za poświęcony nam czas, za wiedzę, którą mogłyśmy sobie przyswoić, za miłą atmosferę… wraz z Nikolą, Darią, Oliwią zrobiłyśmy scenkę teatralną. Nie obyło się bez wzruszeń i łez…

{youtube}1_DK9PhlO_0{/youtube}

Z utęsknieniem czekamy na kolejną możliwość spotkania i wzięcia udziału w kolejnym projekcie. Z radością go oczekujemy”.

Wiktoria

{gallery}kronika/2016/12-17{/gallery}