Wigilia Ośrodkowa

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Wigilia Ośrodkowa - 2016

„Jezus przed dwoma tysiącami lat narodził się w Betlejem, przyszedł do pasterzy i do królów, do tych którym się dobrze wiodło i do tych którzy źle się mieli… Do chorych i samotnych, a przede wszystkim do grzeszników. On przychodzi również dziś do mnie i do ciebie…” – tymi słowami dziewczęta z grupy artystycznej rozpoczęły tegoroczne Jasełka.

Coroczne już spotkanie wigilijne w naszym Ośrodka zgromadziło wielu zaproszonych gości, rodziców oraz całą społeczność Domu Matki Dobrego Pasterza. Siostra Dyrektor rozpoczynając spotkanie przywitała wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, by tego dnia 22.12.2016 r. – we wspólnocie tego Domu – zatrzymać się i wsłuchać w Bożonarodzeniowe Misterium. Nie zabrakło wśród nas naszych Sióstr, ks. Proboszcza Andrzeja K., przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, instytucji współpracujących z naszym Ośrodkiem, przedstawicieli szkół, przyjaciół i dobroczyńców, a także nauczycieli, wychowawców i oczywiście rodziców naszych wychowanek. W tym roku wyjątkowym gościem była znana polska siatkarka p. Małgorzata Glinka, która pierwszy – i mamy nadzieję nie ostatni raz zawitała w nasze progi.

{youtube}5DcfEOITVCU{/youtube}

Misterium Bożonarodzeniowe… tak można nazwać tegoroczne przedstawienie jasełkowe, które pod kierunkiem wychowawców przygotowała grupa dziewcząt. Nie były to typowe jasełka – to było spotkanie z przychodzącym Bogiem – spotkanie w miejscach naszego zagubienia i lęków. Młody człowiek, stworzony przez Boga, w którego rolę pięknie wpisała się Nicola, szuka Boga, szuka Go w codzienności, boi się, że Go nie spotka, w tym pędzie życia – nie zauważy. Na jego drodze pojawia się Maria Magdalena i Weronika – obie opowiadają historię miłości – ich moment spotkania z Panem, spotkania z Miłością, która narodziła się dla nich. I Maria Magdalena i Weronika na nowo przychodzą do Żłóbka, by podziękować za dar przebaczenia i bezgranicznej Miłości Boga. Młody człowiek – słuchając ich historii, odpowiada na zaproszenie, które poprzez śpiew płynie z ust Anioła. Odpowiada i przy Żłóbku, u stóp Nowonarodzonego, odnajduje sens życia i dar Bożego dziecięctwa. Wie, że nie musi się bać, bo jest dzieckiem Boga!

Tegoroczne misterium przepełnione było pięknym poruszającym śpiewem, który pomagał zebranym choć przez chwilę zatrzymać się nad usłyszanym wcześniej słowem.

Po części artystycznej, ks. Proboszcz odczytał fragment Ewangelii i pobłogosławił opłatki, którymi potem wszyscy mogli się podzielić, składając sobie świąteczne życzenia.

Uczta dla ducha była obfita i równie udana była dalsza część spotkania – wigilijny obiad. Przy pięknie nakrytych świątecznych stołach wszyscy mogli zakosztować tradycyjnych potraw: barszczyku z uszkami, smażonego karpia i kapusty z grzybami. Nie zabrakło też owoców i pysznego ciasta.

I jak co roku, odwiedził nas św. Mikołaj – zostawił naszym podopiecznym – widocznie jednak trochę grzeczne były 🙂 – bożonarodzeniowe prezenty.

Tak, Bóg przychodzi do mnie i do Ciebie – także dziś… Masz odwagę przyjąć Go do swego serca?

św. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „zawsze ilekroć się uśmiecham do mojego brata i wyciągam do niego rękę,

zawsze jest wtedy Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć milknę, by wysłuchać innych; …

Zawsze, kiedy daję odrobinę nadziei załamanym, …

Zawsze, ilekroć pozwolę, by BÓG pokochał innych przeze mnie

– zawsze jest wtedy BOŻE NARODZENIE”.

{gallery}kronika/2016/12-22{/gallery}