Odpoczynek w Kątach Rybackich

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Odpoczynek w Kątach Rybackich! - 2017

Ten rok szkolny minął niesamowicie szybko! Chciałyśmy go jakoś podsumować i udało się nam wspólnie zorganizować nasz „pożegnalny” wyjazd nad morze. W dniach 7-11 czerwca nasza Grupa przebywała w Kątach Rybackich.

Po pełnej radości i entuzjazmu podróży naszym busem dotarliśmy do miejsca noclegu. I jak się okazało – Dworek w Ośrodku Wczasowym „Wenecja” okazał się bardzo wypasioną miejscówką: pięknie i stylowo urządzone pokoje z łazienkami, duża kuchnia, stołówka i bilard do naszej dyspozycji. Po szybkim rozlokowaniu pobiegliśmy przywitać się z morzem, wcześniej oczywiście jedząc przepyszny obiad – jak to nad morzem – ze smażonym dorszem w roli głównej.

Morze… sami zobaczcie na zdjęciach – spokojne i …zimne… ale nam to w ogóle nie przeszkadzało 🙂

Drugi dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w Gdańsku – rejs statkiem na Westerplatte, krótka lekcja historii i uświadomienie sobie jak ważnym jest miejscem: symbolem wolności i wytrwałej walki. I na nowo odczytane słowa św. Jana Pawła II do nas młodych: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakiś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić – dla siebie i dla innych”. Spacer po Gdańskiej Starówce i obiad w Sfinksie dopełniły dzień i późnym popołudniem wróciliśmy do Kątów Rybackich. A wieczorem…oczywiście morze i pierwsza dłuższa kąpiel. Nie zabrakło oczywiście siatkówki plażowej – co w naszej grupie jest nieodzowną częścią wspólnie spędzanego czasu.

Kolejny dzień, rozpoczęty wspólnie przygotowanym śniadaniem, też naznaczony był historycznym akcentem. Pojechaliśmy do Sztutowa, by tam zwiedzić obóz koncetracyjny. Ważny czas, dotykanie miejsca pamięci – miejsca zagłady tak wielu niewinnych ludzi… ważny moment spotkania z cierpieniem tysięcy, także dzieci i naszych rówieśników… To spotkanie wzbudziło wiele refleksji, dlatego potrzebowaliśmy czasu na przemyślenia… pomógł nam długi spacer po lesie, a potem powrót plażą do Kątów Rybackich. Plaża i cieplejsze w tym dniu morze nie zostawiło nas oczywiście na brzegu 🙂 ale wiadomo… nie wszyscy zbierali bursztyny…

I przedostatni już dzień wyjazdu….hm, na długo zostanie w naszej pamięci…tak, Rezerwat Kormoranów…miejsce, którego się nie zapomina…zwłaszcza, że można mieć tam bliskie spotkanie – może nie tyle z kormoranem – ale w jakiś sposób z jego częścią 🙂 nie, naprawdę trzeba było uważać i zachowywać się naprawdę cicho…jak się komuś nie udało…to „bomba” z góry przywróciła go do pionu 🙂

To było stresujące spotkanie z naturą, trzeba było potem odreagować na plaży – hm, tego dnia, wiele z nas, niespodziewanie znalazło się w morzu 🙂 cóż, w końcu – to było ostatnie już z nim spotkanie. A wieczorem czekał urodzinowo-pożegnalny grill, a po nim – oczywiście – wspólna siatkówka.

W niedzielny poranek, spakowaliśmy nasze bagaże, zjedliśmy pyszne śniadanko, a potem uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św. w Kościele parafialnym w Kątach Rybackich. Mieliśmy za co Panu Bogu dziękować – mimo niesprzyjających prognoz pogody, na naszym wyjeżdzie każdy dzień był słoneczny i naprawdę ciepły, a poza tym naszej wyjazdowej ekipie nie brakowało dobrego humoru i młodzieńczego entuzjazmu.

Jeszcze dziś trudno nam uwierzyć, że te pięć czerwcowych dni spędziliśmy razem nad polskim Bałtykiem. Jest co wspominać… Dziękujemy naszym wychowawcom s. Marcie i p. Monice oraz p. Krzysztofowi za ten wspólny czas! I mamy nadzieję, że to nie ostatni wspólny wyjazd 🙂

{gallery}kronika/2017/06-11{/gallery}