Kostka znaczy więcej

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Kostka znaczy więcej - 2018

W sobotnie popołudnie 15 września 2018 r. grupa dziewcząt wraz z wychowawczyniami wzięła udział w 36. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Rostkowa, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Stanisława Kostki, Patrona Młodzieży. Pielgrzymka wypadła w szczególnym czasie – w trwającym Roku św. Stanisława Kostki, ogłoszonym w 450. rocznicę jego śmierci.

W Rostkowie św. Stanisław zgromadził kilka tysięcy młodych, zafascynowanych jego życiem i drogą do świętości. Młodzież wzięła udział w programie ewangelizacyjnym „Kostka znaczy więcej”, prowadzonym przez dwóch księży jezuitów. Kolejnym punktem programu była Eucharystia, której przewodniczył ks. Biskup Mirosław Milewski.

{gallery}kronika/2018/09-15b{/gallery}

Kazanie do młodych wygłosił ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży: – Pozwólmy Jezusowi zamieniać nas z uczniów w misjonarzy, apostołów, najpierw do własnych środowisk parafialnych. To będzie znakiem, że przyszłość będzie należała do Ewangelii. Nie spełnią się żadne proroctwa socjologów, którzy wieszczą koniec Kościoła. Będziemy widzieć ludzi, którzy przychodzą zafascynowani, zdumieni tajemnicą Kościoła, zdumieni tajemnicą naszych wspólnot – powiedział duszpasterz.

Dodał jednak, że najpierw każdy człowiek musi sam sobie zadać pytanie o swój wybór Boga, o Jego miejsce w życiu. Jeśli brakuje takiego oświadczenia, to nic nie wyjdzie, a głoszenie Jezusa będzie jedynie rzemiosłem. Poprosił też młodych, aby za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, modlili się o wiarę, która jest „świadomym i dobrowolnym wyborem”. Dzięki temu stworzą prawdziwą „bardziej ludzką, braterską i miłosierną” wspólnotę parafialną. Spotkanie młodzieży zakończył wieczorny koncert zespołu ewangelizacyjnego „Fragua”.

Kim był św. Stanisław Kostka? „To młody człowiek, który nie dał się zwieść mirażowi wygodnego życia, zabezpieczonego majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał ani imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Do końca zachował wolność. To nie był młody człowiek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Nie pozwalał sobie na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się w nim oszukany lub zawiedziony. Wiedział, że charakter to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale rzetelna praca nad sobą. Wiedział też, że stawać się dojrzałym człowiekiem to podejmować trud rozwoju. Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych, oskarża warunki i historię. Był czujnym ogrodnikiem wyrywającym chwasty słabości i grzechu, aby wyrosły piękne kwiaty i owoce. Uwierzył w miłość Boga i całym sobą na nią odpowiedział” (por. List Episkopatu na Rok św. Stanisława Kostki; dostępny: https://episkopat.pl/list-episkopatu-polski-na-rok-swietego-stanislawa-kostki/).

Cieszymy się, że w tym roku – gdzie szczególnie możemy liczyć na pomoc św. Stanisława Kostki – mogłyśmy pielgrzymować do Sanktuarium, gdzie znajdują się jego relikwie i tam powierzyć intencje naszych serc, naszą młodość, naszą przyszłość. Ten dzień przypomniał nam także, że młodość to czas, gdy możemy od siebie wymagać »rzeczy większych« duchowo, moralnie i intelektualnie”.