Gawęda o zachowaniu się przy stole

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Gawęda o zachowaniu się przy stole - 2019

28 listopada 2019 r. klasy gastronomiczne naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach poświęconych sztuce kulinarnej. Warsztaty składały się z trzech części:

W pierwszej części Pani Przewodnik opowiedziała nam przy herbacie o zwyczajach kulinarnych, jakie panowały dawniej na dworach szlacheckich. Następnie uczennice przeszły do sali, w której odbył się wykład na temat: „Savoir vivre przy stole”. Po zgłębieniu zasad zachowania się przy stole odbyła się praktyczna część zajęć. Najpierw wszystkie uczennice odbyły „szkolenie” układania serwetek oraz odczytywania kodu ułożenia sztućców. Następnie udały się do kuchni, aby przygotować obiad według receptury z połowy XVIII w.

Dla wszystkich była to ciekawa lekcja w niezwykłym miejscu, bowiem zajęcia odbyły się w Strzyżewie na dawnym dworze szalcheckim🙂

Jak mogłyśmy doświadczyć, kuchnia i kultura jedzenia stanowią ważny element naszej kultury. Pod kierunkiem dworskiego mistrza kelnerstwa dowiedziałyśmy się, jak należy zachować się przy stole, spożywać posiłki i korzystać z zastawy stołowej. Na koniec – podczas obiadu mogłyśmy wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce.

Warsztaty zakończyły się wspólnym obiadem, który spożywałyśmy w atmosferze radości i satysfakcji z samodzielnie przygotowanego posiłku.

Dziękujemy Paniom za opiekę i zorganizowanie tego pouczającego warsztatu🙂

{gallery}kronika/2019/11-28{/gallery}