Dzień tańca „Kultura i obyczaj”

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Dzień tańca „Kultura i obyczaj” - 2021

Dzień 22 listopada był dla nas uroczysty. Panował podniosły nastrój ponieważ to dzień imienin Siostry dyrektor Cecylii Nowak. W intencji Siostry z okazji imienin mszę sprawował ksiądz Marcin Kamiński. Święta Cecylia jest patronką muzyki kościelnej i sztuki. Aby uczcić ten dzień i uhonorować Siostrę dyrektor jak najpiękniej potrafiliśmy został przygotowany projekt twórczy zespołu Horyzont.Art, zatytułowany ,,Kultura i obyczaj’’.

W części pierwszej spektaklu ukazaliśmy historię świętej Cecylii za pomocą techniki teatru cieni oraz pantomimy. Dało to nowemu młodemu zespołowi, możliwość obeznania się z emocjami i pierwszym kontaktem z publicznością. Uczennice przedstawiły kreację licznych postaci, podniosłych i dramatycznych wydarzeń z życia Świętej Cecylii. Zaprezentowały taniec historyczny oraz akrobatyczny. Ponieważ ważna jest dla nas polska kultura narodowa a także w ślad za tym idące wartości, przedstawiliśmy swoje wyobrażenie dnia Świętej Cecylii na polskim dworku.

W części drugiej widowiska aby jak najwierniej odzwierciedlić obraz życia w odniesieniu do historii i regionu, wykorzystaliśmy technikę interakcji z publicznością. Została przygotowana prezentacja nawiązująca rodem z festiwalowych regionalnych widowisk. Staraniem naszym było w jak najciekawszy sposób przedstawić kulturę polską, obyczaj a także zaprezentować wytwory kultury. Uczennice poznały i przedstawiły polską kulturę, kostium, a także charakterystyczne uczesanie. Mogliśmy zobaczyć ze zbiorów prywatnych przedmioty użytku codziennego jak ponad stuletnie naczynia, czy części ubioru. Został upieczony chleb według dawnych przepisów oraz przygotowany poczęstunek dla widowni. Uczennice poznały technikę i zasady pracy na scenie, taniec historyczny, a także polskie tańce narodowe. Na zakończenie złożyliśmy Siostrze Cecylii serdeczne życzenia.

Jak się okazało najlepszym sposobem poznania jest osobisty udział i działanie dziewcząt w projekcie. Ważnym aspektem jest przykład osobisty jaki możemy dać młodym ludziom. Tym samym bardzo dziękujemy za włączenie się do honorowego udziału w projekcie Siostrze dyrektor Cecylii Nowak.

{youtube}wp0ISnU8U2Y{/youtube}

{gallery}kronika/2021/11-22{/gallery}