„Kolędowanie z misją”

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - „Kolędowanie z misją” - 2023

16 stycznia gościłyśmy w naszej szkole 8 osób z Centrum Formacji Misyjnej. Była to grupa mieszana: księża, siostry i świecka Pani. Na co dzień wszystkie wymienione osoby mieszkają w Centrum i przygotowują się do wyjazdu na misje. Dzięki ich otwartości i wyjściu z propozycją wspólnego kolędowania, mogłyśmy przeżyć wyjątkowy wieczór. Żywo doświadczyłyśmy jak wspólny śpiew podnosi moc jednoczenia ludzi budując „wspólnotę” wokół najgłębszych i istotowo najwyższych wartosci.

{youtube}NtJDYjlQ110{/youtube}

Ten wieczór uswiadomił nam również, że śpiewane przez nas teksty i melodie przez wieki scalały minione pokolenia, a dziś stanowią skarbnicę nieprzemijających wartości. Niezwykle subtelnie podsumował to Adam Mickiewicz mówiąc, że, „uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności” (College de France, 1841).

Z całą pewnością teksty kolęd potwierdzją wnioski poety. Aby zatem nie stracić w opisie tego, co najbardziej cenne, można na zakończenie dodać, że nasze wspólne kolędowanie to nie tylko zachęta, by zachować dla przyszłych pokoleń tę żywą pamięć o naszych chrześcijańskich korzeniach i tradycjach, ale też zaproszenie, by przekazywać prawdę, iż Bóg od zawsze towarzyszył człowiekowi.

{gallery}kronika/2023/01-16{/gallery}