Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego - 2023

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od umieszczonej na ścianie tablicy z datą „1 wrzesień 1939 r.” Następnie cała wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń z Powstania Warszawskiego. Uczennice naszej szkoły poruszały się więc w scenerii sprzed kilkudziesięciu lat, z których największe wrażenie robi przejście po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Ta sugestywna i przejmująca droga śladami umęczonej ludności walczącej Warszawy zakończyła się filmowym obrazem o znamiennym tytule: „Miasto ruin”.

Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, która pozwoliła uczennicom lepiej zrozumieć na czym polega „mit” powstania warszawskiego i że nie został on stworzony bez konkretnego celu, ale jak zauważył Leszek Kołakowski „jako potrzeba wiary w trwałość wartości ludzkich”.

Co jeszcze…

Pobyt w muzeum skłonił nas do zadania sobie wielu pytań. Mogłyśmy bowiem doświadczyć, ze to miejsce nie tylko się zwiedza, ale przede wszystkim doświadcza. A w takim przypadku nie chodzi jedynie o zapamiętanie kolejnych historycznych faktów, lecz o głębsze spojrzenie na wpływ i oddziaływanie tamtych wydarzeń na współczesne czasy i wchodzącą w dorosłe życie młodzież.

{gallery}kronika/2023/01-18b{/gallery}