ŚWIĘTO PATRONKI SZKOŁY

W dniu 15 maja odbyła się uroczystość święta patronki szkoły Świętej Małgorzaty z Kortony. Uroczystą mszę celebrował Ojciec Juliusz, który podzielił się z nami historią zdobywania wiedzy w świecie, oraz niezwykle ciekawie przedstawił owoc poszukiwań , czyli życie Świętej Małgorzaty z Kortony. Po mszy świętej, zespół Horyzont.Art przedstawił projekt twórczy- dramowy i parateatralny zatytułowany ,, Zmiana”.

Już podczas pierwszego spotkania na którym mieliśmy wspólnie nakreślić kształt i cele naszego projektu, okazało się, że dziewczęta widzą własną przeszłość i przyszłość bez optymizmu. Poszukiwanie śladów pięknych chwil w przeszłości teraźniejszości oraz wyznaczanie celów na przyszłość spowodowało, że dziewczęta nabrały poczucia własnej wartości, dostrzegły piękne chwile w swoim życiu. Przyszłość nabrała barw kolorów i nadziei. Stało się to na skutek szeregu działań, jakie zostały przeprowadzone w trakcie trwania projektu. Niewątpliwie pomogła nam w tym historia i postać świętej Małgorzaty z Kortony. Już sam początek spektaklu określił poziom wiedzy jaką dziewczęta zdobyły na temat świętej Małgorzaty z Kortony . Elementem łączącym wszystkie sceny były ważne słowa świętego Jana Pawła drugiego, traktujące o szacunku bliźniego, miłości, rodzinie, oraz wartościach takich jak ojczyzna, godność i historia narodu.

Spektakl rozpoczął się od przedstawienia sceny Anioła, który ukazywał nam świat. Dziewczęta poprzez prezentacje wokalne i taneczne przedstawiały nam możliwość wyboru jakiego dokonujemy w życiu tego, po której stronie się opowiadamy. Wiktoria w niezwykle sugestywny sposób przedstawiła nam prezentacje ,,Wybór”, gdzie ukazana była młodość, radość a także starość, smutek, żal i osamotnienie. Publiczność mogła wysłuchać psalmów ojca Juliusza, które zostały ukazane w niezwykle sugestywny sposób zwłaszcza przez jedną z uczennic Maję. Sugestywna i ważna była prezentacja ukazująca zaopatrzenie przez Matkę wszystkich swoich córek w wiedzę, odzienie i chleb, oraz wypuszczenie ich w świat z prośbą o pamiętaniu o przekazanych wartościach. Pomimo trudnych w odbiorze kwestii, widowisko było dostosowane do odbioru każdej z dziewcząt na widowni. Projekt ukazywał również zainteresowania dziewcząt , ich umiejętności i możliwości.

Całości spektaklu dopełniła ciekawa, różnorodna charakteryzacja i stylizacja uczesania dziewcząt kreujących poszczególne role. Była to praca pod kierunkiem Pani Doroty Chlebowskiej i uczennic z klasy fryzjerskiej. W dobraniu stosownych stylizacji kostiumu pomogła nam Siostra Dorota Kowalewska. Serdecznie wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc. Projekt jest wspólnym dziełem siostry dyrektor Cecylii Nowak oraz Andrzeja Gołębiewskiego . Za niezwykle ważne uznaję, że dziewczęta mogły uczestniczyć w pięknym choć trudnym poszukiwaniu prawdy o życiu św. Małgorzaty, w tym jak każdy z nas widzi jej postać i w jaki sposób można przedstawić jej historię tak, aby dla wszystkich była jak najbardziej zrozumiała. To wspólne wyznaczanie celów, określanie wartości, odnoszenie się do historii i do naszych przekonań na płaszczyźnie porozumienia i pracy w głębokim poszanowaniu siebie nawzajem, spowodowało, że dziewczęta wykazały się doskonałą pracą i umiejętnością współpracy. Można to uznać za bardzo istotny fakt. Mamy nadzieję, że umiejętność okazywania sobie szacunku, komunikacji, pozostanie w dziewczętach na długo.

Wartością nadrzędną jaka przyświecała od początku realizacji, było spowodowanie aby uczennice mogły rozwinąć swoje zainteresowania , zdobyć wiedzę i umiejętności, wynieść wartości ze wspólnej pracy twórczej. Ważną kwestia była istota zmiany jaka zaistniała w każdym dziecku na skutek wspólnych działań. Projekt dramowy ukazywał szczęśliwe chwile uczennic w rodzinie, pośród bliskich, czy wreszcie pośród naszej społeczności. Jak same dziewczęta stwierdziły, tutaj także spędziły piękne chwile swego życia. Zapraszamy do obejrzenia relacji.