Gdańsk

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Przyroda po długiej zimowej przerwie zaczyna budzić się do życia a rośliny z każdym dniem nabierają intensywnych wiosennych barw. To również najlepszy czas na zwiedzanie i odpoczynek. Z uwagi na powyższe walory wybrałyśmy majowy termin na zorganizowanie wycieczki pod hasłem
„Śladami historii II wojny światowej”

W pierwszym dniu zwiedziłyśmy Muzeum – KL Stutthof . To miejsce o szczególnym znaczeniu i przejmującej historii. Stutthof uzyskał status „państwowego obozu koncentracyjnego” dnia 7 stycznia 1942 r. Jednak faktycznie został założony w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. W czasie zwiedzania uczennice poznały jego historię i szczególną rolę w realizacji rozwiązania „kwestii polskiej” na terenie Pomorza Gdańskiego.

Po intensywnej lekcji historii zdecydowałyśmy się na długi spacer brzegiem morza… Ponieważ o tej porze roku nad morzem bałtyckim panuje cisza i spokój, dlatego w drugiej części dnia pojechałyśmy do Jelitkowa. To mała miejscowość, ale dająca idealne warunki do odprężenia i relaksu. W dniu naszej wycieczki plaża wyglądała niezwykle malowniczo. Nie była też zatłoczona, zatem można było spacerować i bez końca delektować się pięknymi widokami i łagodnym szumem fal.  

W następnym dniu zwiedziłyśmy Muzeum II Wojny Światowej. Była to niejako kontynuacja i rozszerzenie lekcji historii z poprzedniego dnia. A zatem nie tylko historia obozów i eksterminacji ludności cywilnej, ale także dzieje totalitaryzmów i wielkiej polityki. Co istotne, uczennice poznały bliżej polski watek, tzn. „tu wojna się zaczęła, tu rozgrywały się dramaty, tu walczyli bohaterowie”.

Odwiedzając Gdańsk, nie można pominąć historycznego centrum miasta, które niezmiennie urzeka. Toteż na zakończenie naszej wycieczki przeszłyśmy z Muzeum II Wojny Światowej na Stare Miasto. Co za widok! Wyjątkowo cenne zabytki z różnych okresów, nawiązujące do historii państwa i Kościoła! Tak duży i zwarty zespół urbanistyczny stworzył na przestrzeni lat swój własny i osobliwy klimat. Szkoda, że w tym właśnie miejscu kończy się nasze podróżowanie…

Niemniej jednak, pozostaje nadzieja, że w niedługim czasie zaplanujemy kontynuację podobnej i równie interesującej podróży w czasie!

Dziękujemy za wszystkie naukowe atrakcje i wspólnie spędzony czas!