Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego
Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od umieszczonej na ścianie tablicy z datą “1 wrzesień 1939 r.” Następnie cała wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń z Powstania Warszawskiego. Uczennice naszej szkoły poruszały się więc w scenerii sprzed kilkudziesięciu lat, z których największe wrażenie robi przejście po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Ta sugestywna i przejmująca droga śladami umęczonej ludności walczącej Warszawy zakończyła się filmowym obrazem o znamiennym tytule: “Miasto ruin”.
Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, która pozwoliła uczennicom lepiej zrozumieć na czym polega “mit” powstania warszawskiego i że nie został on stworzony bez konkretnego celu, ale jak zauważył Leszek Kołakowski “jako potrzeba wiary w trwałość wartości ludzkich”.
Co jeszcze…
Pobyt w muzeum skłonił nas do zadania sobie wielu pytań. Mogłyśmy bowiem doświadczyć, ze to miejsce nie tylko się zwiedza, ale przede wszystkim doświadcza. A w takim przypadku nie chodzi jedynie o zapamiętanie kolejnych historycznych faktów, lecz o głębsze spojrzenie na wpływ i oddziaływanie tamtych wydarzeń na współczesne czasy i wchodzącą w dorosłe życie młodzież.