Wigilia Ośrodkowa

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie - Wigilia Ośrodkowa - 2018

Święta Bożego Narodzenia to szczególny i niezwykły czas miłości i pokoju. Dla niektórych to również czas refleksji nad tym, co ważne i istotne. Dla wierzących to czas skupienia i radosnego oczekiwania na Boży Cud…

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, w podniosłej i uroczystej atmosferze, odbyło się spotkanie wigilijne całej społeczności naszego ośrodka. Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęliśmy przedstawieniem o Bożym Narodzeniu, które w tym roku oparte było na motywach powieści Viktora Hugo „Nędznicy”. Jest to powieść, z której płynie do współczesnego odbiorcy ponadczasowe chrześcijańskie przesłanie. Jan Valejan, główny bohater „Nędzników”, został skazany za kradzież chleba dla głodujących dzieci na niewolniczą pracę galernika. Podczas dwudziestu lat spędzonych w więzieniu doświadczył wiele zła i również po odzyskaniu wolności nie spotkał się z akceptacją swojej osoby. Przemiana Jana Valejana nastąpiła w momencie, gdy trafił do domu Biskupa, którego ostatecznie okradł, a ten wybaczył mu nieprawość i wykroczenie. Doświadczenie miłosierdzia sprawiło, że Jan Valejan zawierzył swoje życie Bogu i mozolną pracą wspiął się na wyżyny drabiny społecznej. Po latach jako człowiek sukcesu – szanowany burmistrz, właściciel fabryki w Monsieur – nie zapomniał swojej historii, ale zainspirowany nią zaczął bezinteresownie pomagać innym ludziom.

{youtube}CGI3H0BRu7o{/youtube}

Ta niezwykła historia o miłości do bliźniego i zdolności do wybaczania największego zła ukazana naprzemiennie ze scenami z życia Maryi i Józefa, którzy szukali schronienia w Betlejem spowodowała, iż wszyscy na chwilę zatrzymaliśmy się i dostrzegliśmy niezwykłe połączenie minionej epoki z teraźniejszością.

{gallery}kronika/2018/12-20{/gallery}