Wyjazd integracyjny grupy 5 (Kraków)

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie -  - 2019

W czwartkowe popołudnie, z pozytywnym nastawieniem oraz dobrymi humorami, nasza grupa wybrała się na swój pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd – wyjazd integracyjny do Krakowa. Pierwszą noc spędziłyśmy w Wieliczce, aby następnego dnia rano rozpocząć realizowanie obficie wypełnionego różnymi atrakcjami planu naszego wyjazdu.

Piątkowy dzień rozpoczęłyśmy od udziału w warsztatach, organizowanych przez Muzeum Żywego Obwarzanka… W trakcie zajęć mogłyśmy poczuć się jak uczestniczki telewizyjnego programu Masterchef 🙂 Podczas warsztatَów najpierw poznałyśmy historię krakowskich obwarzanków oraz tajemną recepturę według której każda z nas wykonała później swojego niepowtarzalnego obwarzanka:) Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Fabryki Oskara Schindlera. Był to cenny czas poznawania historii Polski oraz biografii człowieka, który przeszedł niebywałą metamorfozę, podczas której z okrutnego Niemca przemienił się w człowieka, który ocalił tysiące ludzkich istnień.

Po przepysznym obiedzie udałyśmy się do Domu Pomocy Społecznej, gdzie przebywa kilku podopiecznych Fundacji „AGAPE” Pomocy Osobom Niepełnosprawnym… Tam poznałyśmy Marysię, Madzię, Henię, Moniczkę, Beatę, Elę oraz Jasię. Podczas pobytu w DPS mogłyśmy towarzyszyć pensjonariuszom oraz pomóc im w wykonaniu codziennych czynności, których sami często nie są w stanie wykonać, jak np. podanie herbaty, leków czy też umycie zębów po kolacji… Ponieważ nasze odwiedziny odbyły się na oddziale kobiecym, a wiadomo, że kobiety lubią ładnie wyglądać, mogłyśmy przez moment poczuć się, jak manikiurzystki i pomalować naszym nowym znajomym paznokcie…

Ostatnim punktem pierwszego dnia wyjazdu były sportowe szaleństwa w krakowskim parku trampolin. Po mile spędzonym dniu, pełnym pozytywnych wrażeń, wśród których nie zabrakło radości oraz wzruszeń, udałyśmy się na miejsce naszego noclegu, czyli do Zespołu Placówek Socjoterapeutyczno-Resocjalizacyjnych dla chłopców na Górce Narodowej… Zmęczone, ale szczęśliwe położyłyśmy się spać, aby nabrać sił przed czekającymi na nas atrakcjami dnia następnego :))

W sobotę wcześnie rano, po przepysznym śniadanku, które same przygotowałyśmy, wybrałyśmy się na podbój Wieliczki :)) Swój dzień rozpoczęłyśmy od zwiedzenia Kopalni Soli, po której oprowadziła nas przeurocza i bardzo profesjonalna pani przewodnik. Po podziemnych wojażach przyszedł czas na sesję plenerową na wielickim rynku, gdzie znajduje się obraz podziemnej kopalni w 3D… Zmęczone, ale zadowolone, po zjedzeniu przepysznych naleśników w najsłynniejszej w Wieliczce naleśnikarni Creperie, wybrałyśmy się na spacer po Krakowskim Rynku. Tu zobaczyłyśmy m.in.: Teatr Słowackiego, Kościَł Mariacki, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza oraz Wawel 🙂 Pobyt na rynku zakończyłyśmy odwiedzinami u smoka wawelskiego, który z radości na nasz widok zionął ogniem 🙂 Po serii zdjęć i odpoczynku na nadwiślańskim bulwarze po raz drugi podczas naszego krótkiego wyjazdu wybrałyśmy się do naszych nowo poznanych przyjaciَł z DPS-u.

Ostatni dzień naszego pobytu rozpoczęłyśmy od powrotu do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęłyśmy od obiadu i uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej w Kościele akademickim p.w. św. Anny… Było nam bardzo szkoda, że czas naszego wyjazdu tak szybko dobiegł końca, dlatego przedłużyłyśmy pobyt poza Ośrodkiem maksymalnie zwiedzając m.in. Warszawską Starówkę, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz spacerując po przepięknych bulwarach wiślanych 🙂 Był to czas dobrej integracji i niezapomnianych wrażeń, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy 🙂

{gallery}kronika/2019/09-22a{/gallery}