Wizyta Pani Prezydentowej

9 listopada społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Św. Małgorzaty z Kortony miała zaszczyt gościć w szkole Panią Prezydentową – Agatę Kornhauser-Dudę. Wizyta w szkole była odpowiedzią Pani Prezydentowej na zaproszenie Organu Prowadzącego – Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, s. Marii Struskiej.

Przy dźwiękach gitary w auli powitały Pierwszą Damę Dyrektor MOS – Beata Dominik, Dyrektor Zespołu Szkół – Cecylia Nowak oraz przedstawicielki Samorządu Szkolnego. Po oficjalnym przywitaniu Pani Prezydentowa została zaproszona do obejrzenia inscenizacji w wykonaniu uczennic szkoły. Program artystyczny składał się z pantomimy i kilku piosenek wybranych stosownie do treści przedstawienia. Uzupełnieniem tej części była prezentacja multimedialna przedstawiająca historię i dzień dzisiejszy Zespołu Szkół im. Św. Małgorzaty z Kortony w MOS.

W programie wizyty Pani Prezydentowej przewidziano również czas na spotkanie uczennic z Pierwszą Damą. Spotkanie zorganizowano w ramach realizowanego od ubiegłego roku szkolnego cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi pt. „Ciekawi ludzie, ciekawe tematy” i miało charakter rozmowy, która rozpoczęła się pytaniami uczennic. W jej trakcie uczennice zadawały Pierwszej Damie pytania na interesujące ich tematy. Pani Prezydentowa w niezwykle przyjacielski i wyczerpujący sposób odpowiadała na wszystkie pytania. Mówiła także o swoich doświadczeniach z pracy w szkole, podzieliła się spostrzeżeniami na temat cierpliwości i wytrwałości w dojrzewaniu wiary, podkreślała potrzebę uczenia się języków obcych i przekazała uczestniczkom spotkania kilka cennych rad związanych z przygotowaniem się do dorosłego życia.

Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą naszej szkoły zakończyła chwila dla fotografów – wszystkie uczennice miały więc okazję, aby utrwalić to miłe i pouczające spotkanie na wspólnych zdjęciach. Po rozmowie z uczennicami Pani Prezydentowa przeszła na piętro szkoły, gdzie – oprócz sal lekcyjnych – znajduje się szkolna kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej. Zgodnie z nauczaniem Założyciela Sióstr Pasterzanek: „Módl się tylko z ufnością, a Pan Bóg zaradzi najlepiej wszystkiemu” (bł. Honorat Koźmiński, Lsł 165), Pani Prezydentowa zatrzymała się w kaplicy na chwilę cichej i osobistej modlitwy. Następnie z zainteresowaniem obejrzała pomieszczenia szkolne, m.in. pracownię gastronomiczną i salon fryzjerski. Wstąpiła również na piętro internatu i zajrzała do pokoi dziewcząt. Wszyscy dobrze wiemy, że młodzież ma swoje potrzeby, Jak zauważyła Pani Prezydentowa, nie zawsze w internacie możemy im wszystkim sprostać lecz – jak podkreśliła – nawet małe pokoje młodzieżowe można urządzić i udekorować w ciekawy sposób.

Wizyta Pani Prezydentowej zakończyła się kameralnym już spotkaniem z Siostrami Pasterzankami i pracownikami MOS, w trakcie którego rozmawiano na aktualne tematy związane z pracą nauczycieli, sytuacją współczesnej rodziny i problemami młodzieży. Pani Prezydentowa była w tej dyskusji wiarygodnym partnerem, jako że sama przez wiele lat pracowała w szkole i zna z doświadczenia tematykę pracy edukacyjno – wychowawczej.

W godzinach popołudniowych, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na schodach przed głównym wejściem do budynku szkoły, Dyrekcja MOS i pracownicy pożegnali Pierwszą Damę, na którą czekały już kolejne obowiązki.