Cytadela Warszawska

7 grudnia uczennice 7 klasy i I klasy Szkoły Branżowej I stopnia pojechały do Warszawskiej Cytadeli. Dlaczego właśnie tam? Wybór nie był przypadkowy, gdyż w tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W 160. rocznicę tego wydarzenia postanowiłyśmy więc zwiedzić ekspozycję stałą Cytadeli, by pogłębić swoją wiedzę o polskich dążeniach niepodległościowych. Zwiedzanie twierdzy odbyło się w dwóch etapach.

Na początek w „Kawiarence Warszawskiej” odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty. Tu – w kolorach zieleni i eksponatów oddających atmosferę XIX wieku – uczennice mogły posłuchać Pani Przewodnik, która wyjaśniła skąd wzięły się bombki na choince i jakie było ich pierwsze znaczenie. Następnie zabrały się do sklejania nietypowych modeli bombek. Nietypowych, gdyż robionych z krążków opłatka. Trzeba przyznać, że zabawa była przednia!
Mimo spontanicznej radości, uczennice zachowały skupienie i w drugiej części naszego zwiedzania z takim samym zainteresowaniem słuchały historii o powstaniu i przeznaczeniu Cytadeli.
Nasza wizyta w tym szczególnym muzeum nie tylko wyjaśniła uczennicom przyczyny wybuchu Powstania Styczniowego, ale także przybliżyła losy głównych bohaterów narodowego zrywu, którzy po klęsce powstania trafili do X Pawilonu. Odtworzone wnętrza cel pozwoliły uczennicom zrozumieć jak wyglądało życie w tej części warszawskiej twierdzy. A galeria obrazów Aleksandra Sochaczewakiego (1843-1923), który sam dzielił los więźniów Cytadeli i zesłańców syberyjskich, znakomicie uzupełniła historyczny komentarz. Dodać należy, że dla współczesnego odbiorcy, który zna te wydarzenia tylko z opowiadań lub książek, jego dzieła na długo pozostają w pamięci, gdyż są świadectwem ciężkich doświadczeń najlepszych synów Ojczyzny.
Dzięki interesującej prezentacji miejsca, uczennice otrzymały od Pani Przewodnik odpowiedź na zasadnicze pytania:
Kto był więziony w X Pawilonie?
Jak wyglądał dzień osadzonego w Cytadeli?
Jaki los czekał tych, którzy zostali zesłani na Syberię?
Czy były szanse powrotu z dalekiej Syberii?
Dziękujemy za wspólne poznawanie ciekawych miejsc, które tak znacząco zapisały się na kartach polskiej historii!